Jałowiec pospolity (Juniperus communis) "CZAPLA"
Wodzimierz Pietraszko
09.03.2009
 

 
        W czerwcu roku 1998 wykopałem w starej opuszczonej szkółce 25 letniego płożącego jałowca pospolitego. Była to roślina dość dużych gabarytów. Posadziłem go w kontenerze roboczym, w którym spędził dwa lata. Przez ten czas starałem się odnaleźć właściwą drogę do nadania mu nowego kształtu. Odciąłem zbyt długie i cienkie gałęzie, których było chyba ze dwadzieścia, zmieniłem zupełnie sposób nasadzenia z horyzontalnego na wertykalny. Ten zabieg nadał mu bardzo dynamiczny wygląd, który od razu skojarzył mi się z obrazem czapli stojącej nad wodą w oczekiwaniu na przepływające ryby. Zbliżał się termin wystawy w krakowskiej siedzibie Klubu Bonsai Polska, na której miałem wykonać pokaz formowania bonsai. Bardzo korciło mnie, aby zmierzyć się z tym jałowcem ponieważ uważałem, że właśnie tak skomplikowana roślina będzie najlepszym materiałem do pokazania publiczności bardziej zaawansowanych technik, których w tamtych czasach jeszcze nikt w Krakowie jeszcze nie prezentowa. Jałowiec przed pokazem posadziłem do donicy docelowej wykonanej w pracowni ceramicznej Klika - Kuratkova. Cały proces formowania oparem na optycznym skróceniu zbyt długich gałęzi i wykonaniu wstępnej ich ramifikacji. Bardzo ważne było dla mnie to, aby dobrze zabudować kopułę szczytową mimo tego, że miałem do dyspozycji niewiele nadających się do tego celu gałązek. Dużo czasu poświęciłem na wykonanie jinow, Przecież to one miały być tym dynamicznym dziobem "Czapli", przyciągającym uwag widza i elementem decydującym o charakterze całej kompozycji. Prace nad jałowcem podczas pokazu przebiegły bez większych problemów a to, że wcześniej posadziłem roślinę w doniczce docelowej pozwoliło na jeszcze lepsze wyeksponowanie efektu kocowego. Podczas pokazu pomaga mi Robert Błądek, z którym współpraca układał mi się wyjątkowo dobrze, co zaowocowało naszymi późniejszymi występami na wystawach w kraju i za granicą. Żałuję jednego, że nie zachowały mi się zdjęcia z tego pokazu ani inne wcześniejsze obrazujące pierwotny kształt jałowca. Pokaz w Krakowie by tylko wstępem do docelowego formowania tego bonsai, które trwa nieprzerwanie do dzisiaj. Można to zobaczyć na zdjęciach poniżej. Pokazuj one jak bardzo może się zmienić bonsai wraz z upływem czasu.
 

foto luty 2000

Poniej kolejne etapy zagszczania korony. Z lewej strony 29 marca 2002. Po prawej maj 2005 roku.
 
 



9 kwietnia 2006. Rewolucja - cakowita zmiana strony frontowej. Dosy dugo nosiem si z tym zamiarem i nie bya to decyzja atwa, ale ze wzgldu na dalsze plany sadz, e konieczna. Dodatkowo ukad gazi szczytowej w wierzchoku wskazywa na to, e dziki temu bdzie korzystniej wygldaa caa kompozycja. Zbyt silnie rozronita korona bya ju bardzo przytaczajca i mao estetyczna, dlatego zaczem bardzo powanie myle o zrealizowaniu wczeniejszych planw.
 


Na realizacj tych planw przyszo mi poczeka prawie dwa lata. By moe ten czas by potrzebny do tego by Czapla jeszcze bardziej zmniaa. Gazki w koronie byy silnie zgrubiae i przy bliszym przyjrzeniu si sprawiay wraenie starych grubych konarw. Wsplnie z Robertem Bdkiem, ktry wtedy u mnie goci przystpilimy do wycinania zbdnej zieleni i mozolnego drutowania wszystkiego, co pozostao.
 




Nastepne zdjcia z maja 2008 przedstawiaj Czapl po odchudzeniu korony oraz poprawieniu dynamiki pnia dziki shari wijcemu si od nasady a do wierzchoka. Wszystkie gazki s zadrutowane miedzi, nawet te najdrobniejsze. Dziki temu mona byo podzieli koron na wiele piter.Jak si pniej okazao zbyt wiele bo korona zacza zrasta si w jedna cao. Kilka zdecydowanych ci pozwolio na opanowanie sytuacji i przywrcenie jaowcowi tak potrzebnej w stylu bunjin lekkoci co wida doskonale na zdjciach poniej.
 



19 wrzenia 2008 czeska Narodowa Wystawa Bonsai Uherske Hradiste.
Czapla uzyskaa nominacj do "Bonsai Roku 2008"
 


29 grudnia 2008. Po omiu latach pobytu w "glazurowanym bbenku z brzuszkiem" nadszed czas aby zmieni donic na najwyzszej klasy "dzwon" wykonany rcznie na zamwienie przez Milana Klik.
Jak wida na zdjciu brya korzeniowa nie bya nadmiernie rozbudowana.
 


Tak wyglda CZAPLA po ostatecznej korekcie korony i zmianie doniczki.
Fotografia wykonana 05.03.2009
 

Jaowiec pospolity - (juniperus communis)
Pochodzenie -Polska / Cultivar
Styl- Bunjin
Donica - klika / Kuratkova
Wiek - okoo 36 lat
Wysoko - 90 cm.
 

Jaowiec był prezentowany przeze mnie na wystawach:

Belgia - Noelanders Trofee 2009
Litwa - Alytus 2007
Polska - Kongres EBA Ksia 2006
Czechy - Kongres EBA Jihlava 2003
              - Uherske Hradiste 2008 - nominacja Bonsai Roku 2008
Węgry - Bonsai Show Budapest 2008

..::: Copyright 1998 - 2013:::..
..::: Kopiowanie i publikowanie zdjęć oraz tekstów zamieszczonych na stronie www.bonsai.pl oraz www.bonsai.com.pl bez zgody Akademia Bonsai Spółka z o.o. jest zabronione. :::..

 
Zamknij stronę