Klon Burgera (Acer buergerianum)
                Włodzimierz Pietraszko

W tym artykule chciał bym przedstawić zasady przesadzania klonów po dłuższym okresie rozrostu bryły korzeniowej. Wybrałem do tego celu klon burgera, który zakupiłem podczas pobytu w Japonii w szkółce Pana Noguchiegoi. Jej pierwsi właściciele włożyli wiele inwencji w to aby nadać prostemu pniakowi cech poprawnego bonsai. Kilkakrotne szczepienia pnia oraz wszczepienie gałęzi nadało mu masywny wygląd. Niestety został on porzucony na zapleczu szkółki i zapomniano o nim przez wiele lat. Od momentu gdy został przywieziony wraz innymi bonsajami do mojego ogrodnictwa minęło już 3 lata. Wielokrotnie zabierałem się do jego przesadzenia ale zawsze był jakiś problem - brak donicy lub zbyt szybko wypuszczał pierwsze pąki. W tym roku powiedziałem dość tego i przy pomocy kolegów wyjąłem go z donicy ( waży około 80 kg) Poniższe zdjęcie przedstawia klona w szkółce w Japonii.
 


Po wyjęciu z donicy ( Oryginalna Tokoname !)
 


Na zdjęciach bardzo dokładnie widać co sie dzieje pod ziemią gdy klon nie jest przesadzany przez około 6 lat. Nie widać ani grama ziemi tylko same sznury korzeni. Tak nawiasem mówiąc bardzo zdrowych. Na samym dnie czekała niespodzianka w postaci pięknej muszli użytej dla poprawienia drenażu w donicy.
 
W pierwszej kolejności musiałem hakiem wyczesać i skrócić wszystkie cienkie korzenie, których zebrało się około 5 kg.
 
W dalszej kolejności usunąłem poprzerastane korzenie szkieletowe. Tą czynność należy wykonać starannie bardzo ostrymi narzędziami- cienką piłką, dłutami i specjalnymi kleszczami do ciecia korzeni.
 
Ostateczny wygląd bryły korzeniowej. Zdjęcie po prawej pokazuje rozmiar jej redukcji.
 Duże rany na korzeniach nacieram węglem drzewnym, który zabezpiecza je przed infekcja grzybów i bakterii. Korzenie można również pudrować preparatami grzybobójczymi z dodatkiem ukorzeniacza.
 


Do przesadzania wybrałem chińską terakotowa donicę, która traktowana jest jako "przejściówka' do momentu finalnego ułożenia korony drzewa i oczywiście znalezienia odpowiedniej donicy docelowej. Na zdjęciach widać poszczególne etapy napełniania jej podłożem. Donice w pierwszej kolejności napełniam koreańskim żwirem, gruba akadamą oraz kawałkami węgla drzewnego.
 
Dopasowanie bryły korzeniowej i jej dokładne zamocowanie za pomocą drutu aluminiowego o średnicy 3 mm do doniczki oraz pozycjonowanie całej rośliny wpływa na jej późniejszy odbiór estetyczny jako całościowej kompozycji.
 Klony burgera lubią nieco kwaśniejsze podłoże i z tego względu na wierzch akadamy rozsypuję granulki kanumy, która jest wmywana w głąb podłoża podczas podlewania. Na brzegach doniczki ułożyłem mech aby zapobiec wymywaniu akadamy podczas podlewania
 Poniżej ostateczny wygląd klona po przesadzeniu.
 


..::: Copyright 1998 - 2013:::..
..::: Kopiowanie i publikowanie zdjęć oraz tekstów zamieszczonych na stronie www.bonsai.pl oraz www.bonsai.com.pl bez zgody Akademia Bonsai Spółka z o.o. jest zabronione. :::..

 
Zamknij stronę