Jałowiec sztywnoigłowy ( Juniperus rigida)
                Włodzimierz Pietraszko

Podczas pobytu w Japonii w roku 2005 miałem okazję odwiedzić wiele ogrodnictw zajmujacych sie bonsai. W jednym z nich znalazłem jałowca, który zafascynował mnie swoim kształtem. Po krótkich negocjacjach stałem się jego właścicielem. Zaskoczyło mnie w jego kształcie połączenie dwóch stylów bunjin i kengai. Można to zauważyć obserwując wysoko umieszczoną koronę na długim i cienkim pniu, jednocześnie jałowiec ten posiada kaskadowo spadajacą w dół główną gałąż. Drzewko posadzone jest także w harakterystycznej dla stylu kengai doniczce. Zjawisko takie jest niezmiernie rzadkie w japońskim bonsai. Zazwyczaj przestrzega się tam zasady czystości stylu.
 
Jałowiec już zaaklimatyzowany w Polsce. Zdjęcie po stronie lewej przed formowaniem na wystawie w Otmuchowie (poczatek lipca 2006). Po prawej zdjęcie zrobione w sierpniu 2006 roku.
 Na zdjeciu z lewej strony widać początek pracy nad kaskadową koroną. Usunąłem klilka gałązek zasłaniających górną część pnia. Również poprawiłem przebieg linii shari poprzez odsłonięcie i uwypuklenie faktury martwego drewna zwłaszcza na linii przebiegu słoi rocznych przyrostów. Jałowiec był posadzony w wysokiej kwadratowej japońskiej donicy. Wzbudzała ona we mnie skrajne emocje, od pełnej akceptacji kształtu i barwy do chęci natychmiastowej wymiany jej na znacznie płytszą bardziej przystajacą do stylu bunjin. Decyzja zmiany nastąpiła po tym gdy Milan Klika podczas wystawy Noelanders Trofee w styczniu 2007 roku zaproponował, że zrobi specjalnie do tego jałowca donicę na miarę. Doniczkę odebrałem na początku marca i po silnej redukci bryły korzeniowej posadziłem do nowego "toczka". Efekt mozecie zobaczyć na zdjęciu po prawej stronie.
 Po ustabilizowaniu się rośliny w nowej znacznie mniejszej doniczce musiałem nieco uszczuplić część zieloną ponieważ była ona zbyt przytłaczająca. Myślałem nawet o znacznej redukcji całej korony.Jednakże po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw zdecydowałem pozostać przy jej obecnym kaskadowym kształcie, który został jej nadany przez pierwszego właściciela w Japonii. Uważam,że dzięki temu ma ona charakterystyczny i niepowtarzalny wygląd .
Poniżej trzy zdjęcia przedstawiające graficzną analizę kształtu korony jałowca.
 
Poniżej ostateczny wygląd jałowca ( sierpień 2008)
 

Jałowiec sztywnoigłowy - (Juniperus rigida) Yamadori
Styl- Bunjin
Donica - Klika / Kuratkova
Wiek - około 30 lat
Wysokosć - 80 cm.
 

Jałowiec był prezentowany przeze mnie na wystawach:

Noelanders Trofee 2009 (Belgia)
Ginko Awards 2007 (Belgia)
Alytus 2007 (Litwa)
Wystawa Klubu Tanuki 2008 ( Warszawa)
Uherske Hradiste 2008 ( Czechy)
Bonsai Show Budapest 2008 (Węgry)
 

..::: Copyright 1998 - 2010:::..
..::: Kopiowanie i publikowanie zdjęć oraz tekstów zamieszczonych na stronie www.bonsai.pl oraz www.bonsai.com.pl bez zgody Akademia Bonsai Spółka z o.o. jest zabronione. :::..

 
Zamknij stronę